Najpierw definiujemy daną zmienną, a następnie poniżej wybieramy explicit dla tej tej samej zdefiniowanej zmiennej. Składnia explicit'a jest następująca: najpierw piszemy symbol zdefiniowanej zmiennej, następnie wybieramy z palety symbolics słowo kluczowe explicit, dajemy przecinek, a po przecinku wszystkie zmienne pod które ma nastąpić podstawienie. Schemat jest następujący. Jeżeli pod zmienną są inne zmienne wcześniej definiowane to mathcad bedzie podstawiał, tylko te zmienne które są zdefiniowane po explicit. Działa to w ten sposób, że pod Prandtla zdefiniowanego w ty arkuszu po słowie explicit trzeba koniecznie ponowić symbol prandta. Jeżeli bedzie to jedyny keyword po explicit mathcad zwroci definicje prandtla, jeżeli dalej bedziemy wpisywać zmienne z samej definicji Prandtla to Mathcad wyświetli ich definicje. Poprzez słowo definicja, mam na mysli zarówno wartość liczbową jak i sam wzór.
Jak widać na pierwszym screenie wartość współczynnika przewodzenia ciepła nie została podstawiona właściwie. Zdarza się to dość często, mimo iż wcześniej ją obliczaliśmy. Moje rozwiązanie problemu przedstawia rysunek numer 2. Ponieważ boczne strony arkusza nie są przewidziane do druku wykonuje tam tak zwaną redefinicję zmiennych. Redefinicja współczynnika przewodzenia ciepła musi znajdować się przed samą definicją Prandtla, aby explicit mógł zrozumieć, że ma podstawić wartość współczynnika a nie wzór. Stąd, piszemy symbol współczynnika przewodzenia ciepla, podstaw...znów symbol współczynnika przewodzenia ciepła i KONIECZNIE "zwróć wartość". Całość jak już powiedziałem musi się znajdować przed definicją Prandtla. Jeżeli więcej niż jedna zmienna jest niewłaściwie podstawiana trzeba zrobić zabieg jej redefinicji ponownie. Przyczyn różnego podstawiania możę być wiele i wynikają one z wcześniejszych linijek arkusza. Ogólnie jest tak, że w forumule explicit mathcad do podstawienia pobiera ostatnią formułę definicji. Jeżeli definicja nie będzie zawierała na końcu zwrócenia wyniku mathcad za każdym razem będzie pobierał całą formułę. Jeżeli będzie wynik to wstawia go od razu.
Po kliknięciu prawym klaiwszem myszy na słowo kluczowe explicit otwiera nam się menu rozwijane, w którym możemy wybrac opcje przedstawiania całego wyrażenia przez mathcada. Do wyboru mamy Hide Keyword, czyli ukrywanie słowa kluczowego explicit i wszystkich zmiennych do których się podstawia (tzw. modifiers). Można także ukryć lewą stonę przed strzałką czyli w tym przypadku definicję Prandtla wybierając opcje Hide left-hand side. A w opcja "view evaluation as" dokonujemy wyboru wyświetlania znaku wskazującego wynik podstawienia: strzałka, znak równości lub opcja standardowa tak jak zdefiniowano w opcjach arkusza (tak jest u mnie). Z tego co mi wiadomo nie da się przedstawić jednostek w postaci ułamków zwykłych lub pominąć ich podstawianie. Można oczywiście obliczenia prowadzić bez jednostek mając na uwadze operacji na jednostkach podstawowych SI. PTC nie wpadło chyba jeszcze na pomysł, że można byłoby osobno traktować jednostki i osobno wartości liczbowe w arkuszu, wtedy dużo rzeczy było by prostszych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz